Press "Enter" to skip to content

Publikacje:

Adjuwanty w gospodarstwach rolnych

Dominika Ślęczak 0

Z całą pewnością, niejedna osoba słyszała o stosowaniu adjuwantów w środkach ochrony roślin. I choć sama nazwa może brzmieć dość skomplikowanie, jest to po prostu nazwa substancji, która wpływa na poprawę jakości środków ochrony oraz poprawia skuteczność zabiegu, co z całą pewnością przynosi efektywne i korzystne rezultaty na polach uprawnych.

Stosowanie adjuwantów w rolnictwie

adjuwantyW wielu środkach ochrony roślin zalecane jest stosowanie adjuwantów, które mają na celu zatrzymywać nawóz na powierzchni liści, poprawić wytrzymałość na zmywanie przez deszcz, zmienić odczyn oraz twardość wody, jak również zwiększać przyczepność środków ochrony roślin, dzięki czemu nie są one niepotrzebnie roznoszone przez wiatr na pobliskie pola. Ponadto, stosowanie adjuwantów sprawia, że jakość wykonywanych zabiegów (oprysków i nawożenia), jest dużo wyższa, bo aż – według badań laboratoryjnych przeprowadzonych w Kalifornii – o pięćdziesiąt procent zwiększa chłonność roślin, zatem adjuwanty są niezastąpionym środkiem w gospodarstwie rolnym, ponieważ nie tylko pozwalają zwiększyć skuteczność głównego preparatu, ale również sprawiają, że rośliny dużo lepiej przyjmują substancje aktywne, co z kolei pozytywnie wpływa na ich wzrost oraz odporność na choroby. Ponadto, adjuwanty znacznie ograniczają koszty oprysków, ponieważ pozwalają na uzyskanie większej ilości środka ochrony niż w przypadku skoncentrowanych produktów, które nie wymagają użycia adjuwantów.

Okazuje się, że stosowanie adjuwantów w rolnictwie, bardzo korzystnie wpływa na plony oraz rozwój gospodarki, ponieważ nie tylko zwiększa skuteczność środków ochrony roślin, ale także sprawia, że nawożenie oraz opryskiwanie staje się dużo ekonomiczniejsze niż w przypadku zaniechania ze stosowania adjuwantów.