Press "Enter" to skip to content

Publikacje:

Chlewnia – miejsce przyjazne świniom

Janina Syk 0

Chlewnia? Wiele osób zapyta, co to takiego. Przecież miejsce, w którym trzyma się świnie to chlew. Oczywiście, ale hodowcy świń posiadają budynki inwentarskie, które nazywane są chlewniami. Na wyposażanie budynków inwentarskich dla świń składa się bardzo wiele przedmiotów.

Wentylacja chlewni jest ważna

wentylacja chlewniJeżeli ktoś był u takiego hodowcy, to na pewno przechodził przez specjalne drzwi inwentarskie. A może zaglądał przez okna inwentarskie. Chlewnia posiada wiele kominów, dzięki którym może być znakomita wentylacja chlewni. W kominach tych znajdują się tak zwane wentylatory kominowe. To dzięki nim w pomieszczeniach, w których rosną świnki jest odpowiednia temperatura powietrza. Hodowcy wiedzą, żeby być docenionymi dostawcami mięsa muszę spełnić wiele wymogów. Świnie muszą być hodowane w dobrych warunkach sanitarnych. Nie może być brudno. Kiedy wchodzimy przez drzwi inwentarskie zawsze przed nimi ustawione są specjalne maty do dezynfekcji. Również pomieszczenia, w których znajdują się zwierzęta muszą być dezynfekowane specjalistycznymi środkami. Każda świnia, która urodziła ma dostosowaną matę grzewcza i swój osobny boks dla siebie i swoich małych. Na wyposażenie budynków inwentarskich składa się jeszcze więcej czynników jak i materiałów. Czy wiedzieliście, że muszą być również specjalnie poidła i karmidła? Nad każdym boksem jest również odpowiednie oświetlenie oraz termometr, który pokazuje czy temperatura jest odpowiednia. Hodowca zajmujący się tak dużym gospodarstwem musi mieć zatrudniony fachowy i doświadczony personel. Nie może pozwolić sobie na żadne błędy, które mogłyby go wyeliminować z tego biznesu. Dlatego nie dziwmy się kiedy usłyszymy słowo chlewnia – przecież to prawidłowa nazwa.

Chlew czy też chlewik, owszem, ale przy wiejskich domkach, gdzie znajdują się na przykład dwie świnie. W takim chlewie nie ma specjalny drzwi inwentarskich. Nie posiadają one też okien inwentarskich. Ani nie ma specjalistycznej wentylacji. Zatem jest ogromna różnica między małym chlewikiem a wielką chlewnią, w której znajduję się nawet 250 loch.